علم و ادب و هنر

اندر جهان پیچ پیچ

لیست کامل مجموعه آثار علامه جعفری

وجدان 
اخلاق و مذهب 

مبدأ اعلا 
از دریا به دریا (کشف الابیات مثنوی مولوی) 
سه شاعر(حافظ ، سعدی ، نظامی ) 
تحلیل شخصیت خیام 

تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی (15 جلد) 
مولوی و جهان بینی ها 
علل و عوامل جذابیت سخنان مولوی 
فکرواره مثنوی

ارتباط انسان - جهان 
ایده آل زندگی و زندگی ایده آل 
فلسفه و هدف زندگی 
آفرینش و انسان 
شناخت انسان در تصعید حیات تکاملی 
انسان در افق قرآن 
حرکت و تحول از دیدگاه قرآن (به انضمام انسان در افق قرآن)

بررسی و نقد نظریات دیوید هیوم در چهار موضوع فلسفی 
توضیح و بررسی مصاحبه برتراند راسل - وایِت 
بررسی و نقد برگزیده افکار برتراند راسل 
بررسی و نقد کتاب «سرگذشت اندیشه ها» 

حقوق جهانی بشر از دیدگاه اسلام و غرب 
حکمت اصول سیاسی اسلام 

زیبایی و هنر از دیدگاه اسلام 
موسیقی از دیدگاه فلسفی و روانی 

عرفان اسلامی 

بررسی فقهی و حقوقی طرح ژنوم انسانی

رسائل فقهی (منابع فقه ) 
الرضاع 
تعبد و تعقل در فقه اسلامی 

همگرایی دین و دانش
نهاﻳﮥ الادراک الواقعی بین الفلسفه القدیمه والحدیثه 
تحقیقی در فلسفه علم 

ترجمه کامل نهج البلاغه 
شناخت از دیدگاه علمی و قرآن 

الامر بین الامرین 
جبر و اختیار 
فلسفه دین 

نیایش امام حسین(ع) در صحرای عرفات 
امام حسین(ع) شهید فرهنگ پیشروِ انسانیت 
امید و انتظار

ترجمه و تفسیر نهج البلاغه (27 جلد) 
ترجمه کامل نهج البلاغه 

تکاپوی اندیشه ها (2 مجلد) 
در محضر حکیم 
حیات معقول 

مجموعه مقالات 
پیام خرد 
طرحی برای انقلاب فرهنگی 
فرهنگ پیرو، فرهنگ پیشرو 

برای دریافت اطلاعات کامل به وب گاه زیر مراجعه شود:

www.Ostad-Jafari.com


اخلاق ومبانی

وجدان 
در این اثر، وجدان در دریای پرتلاطم شخصیت انسان از ابعادی چون : اخلاق ، تاریخ ، دین و روان شناسی تشریح می گردد و نتیجه این می شود که : وجدان منعکس کننده صدای خداوندی بوده و تا انسانیت مورد نیاز است ، به وجدان نیز محتاج خواهیم بود. 
در این کتاب ، وجدان از چندین جنبه گوناگون مورد بررسی قرار گرفته، نکات جدیدی درباره آن اظهار شده است که در بازشناسی قلمروهای آن کمک شایانی می کند. در واقع ، در کتاب مزبور، وجدان با تفسیر جدیدی تعریف شده و نکات تازه ای از ابعاد آن روشن شده است ، که می توان گفت: کمک فراوانی در تحدید مبانی اخلاق ساز آن نموده، مجهولاتی عمده را حل و فصل می نماید.

وجدان / Religion and Moral Ethics

اخلاق و مذهب
این کتاب شامل مباحث : پیدایش و روش اخلاق در گذشته (روش اخلاقی در هند باستان ، اخلاق دوران باستانی مصر، روش اخلاقی ایران باستان و ...)، نظام (سیستم )های اخلاق باستانی ، بررسی اخلاق در زمان معاصر، تعریف اخلاق و ... می باشد، که به بررسی روابط اصلی و تبعی اخلاق و مذهب در طول قرون و اعصار پرداخته ، دینی بودن پدیده اخلاق و اخلاقی بودن مسائل دینی را به صورتی روشن شرح داده است .

اخلاق و مذهب / Religion and Moral Ethics

ارکان تعلیم و تربیت
این اثر، مجموعه‌ای گزیده از نوشته‌های محمدتقی جعفری است که به بحث و بررسی چشم‌اندازهای تعلیم و تربیت می‌پردازد. این مطالب، به مناسبت‌های گوناگون و اغلب به خاطر ضرورت بحث در موضوعات خاص با عنوان تعلیم و تربیت نگاشته شده است. در این کتاب، مبانی تعلیم و تربیت، اهداف تعلیم و تربیت، مربی و معلم، انسان مورد تربیت، جزو چهار رکن اساسی تعلیم و تربیت به شمار رفته، و با توجه به دیدگاه‌های قرآن، روایات و هم‌چنین بررسی نظرات دانشمندان شرقی و غربی در خصوص ضرورت تعلیم و تربیت، دیدگاه‌های مهم و استوار نویسنده مطرح شده است.

Image

ادب وادبیات

مبدأ اعلا 
در واقع ، این کتاب شامل حدود 30 مخمس است که در عنفوان جوانی ، از طبع شاعرانه محمدتقی جعفری تراویده است . موضوع این مخمس ها: انسان ، جهان ، زندگی و باورداشت های اصیل بشری است . از بخش اشعار که بگذریم ، بخش دوم کتاب عبارت است از: موضوعاتی خطابه وار که به شرح و بسط اشعار و ابیات اعتقادی فلسفی بخش نخست پرداخته، مقصود ابیات نغز را تشریح می نماید. نمونه ای از مخمس ها به قرار زیر است :

مبدأ اعلا  / Mabda' A'ala

عمری عدالت گفت و کرد ، کَند صدها بار جـان         دل داشت پـاره برخود و مهموره بر بی خانمان 
جان خواست بهر عدل ، نی خواهد عدالت بهرجان         تنگ آمد عالم بر وجود عادلش ، رفت از جهان 
عالم بسی خرد و علــی را منزلـت عظماستــی

از دریا به دریا (کشف الابیات مثنوی مولوی)
کتاب مثنوی که ابیاتی حدود 28 هزار بیت را شامل می شود، در گردآوری نسخ و چاپ های گوناگونی که توسط اشخاصی هم چون : رینولد نیکلسون ، بدیع الزمان فروزانفر، جلال همایی ، محمد رمضانی و ... از آن به عمل آمده ، سبب تنوع حالات و ابیات این اثر معرفت خیز شده و محققان را در بازیابی ابیات مختلف ، دچار مشکل کرده بود. از سوی دیگر، به جهت نبود کشف الابیاتی جامع و نیز دارای روشی آسان، امکان فهم و بازیابی دیدگاه های مختلف مولانا را با مشکل روبه رو کرده بود.

با نظر به این مشکلات ، استاد جعفری هم زمان با ادامه تفسیر نهج البلاغه و در کنار بسیاری دیگر از فعالیت های خویش ، در اقدامی پشتکارطلب با همکاری و مشارکت عده ای از شاگردان - به ویژه جوانان- کار بر روی تبویب و تنظیم کشف الابیات را آغاز نمود و پس از 11 سال ، موفق به تدوین مجموعه ای 4 مجلدی تحت عنوان « از دریا به دریا» شد. بدین سان ، کار پیدا کردن ابیات مثنوی را در حالی که هنوز رایانه های امروزی بدین صورت در عرصه های علمی و فرهنگی بروز و ظهور نداشتند، با نظمی ویژه و روشی بسیار جالب و سهل الوصول یکسره نمود. ترتیب الفبایی این اثر بزرگ و شامل بودن آن بر تمام ابیات مثنوی ، حکایت از زحمات طاقت فرسایی دارد که از سال 1350 تا 1361 خورشیدی بخشی از تمرکز فکری محمدتقی جعفری را به خود مصروف داشته است .

از دریا به دریا (کشف الابیات مثنوی مولوی)  / From One Sea to Another (An Index to the Mathnavi, 4 volumes)

سه شاعر(حافظ ، سعدی ، نظامی )
گفتگو درباره شعر و شاعری سه تن از ارکان ادب فارسی : حافظ ، سعدی ، نظامی گنجوی . موضوع اصلی کتاب ، تحقیقی و ادبی پیرامون افکار سه شاعر مذکور است. محمدتقی جعفری ضمن تصدیق مراتب بالای شعری ادبا و شعرای نامبرده ، در موارد فراوانی نیز به توضیح دیدگاه های حکَمی و کلامی آن ها پرداخته، مسائلی را به نقد می کشد. 
در این کتاب ، نظامی گنجوی به حسب این که یکی از شعرای استوار تاریخ ادب فارسی محسوب می شود، مورد توجه ایشان بوده ، اشعار وی مورد شرح و بسط قرار گرفته است . 
حکمت ، عرفان و اخلاق در شعر نظامی گنجوی ، موضوعی است با رویکرد اخلاقی اعتقادی که سعی در بازشناسی ابعاد انسانی اشعار نظامی در منظومه های زنده هفت پیکر و ... دارد. بنابراین، آن چنان که در این کتاب واضح است ، نگاه نظامی گنجوی، نگاهی معتدل و واقع گرایانه تلقی می شود.

سه شاعر(حافظ ، سعدی ، نظامی ) / Three Poets – Hafiz, Sa'di and Nizami

تحلیل شخصیت خیام 
سال ها پیش، هنگامی که رباعیات خیام برای طیفی از روشنفکران دستاویزی برای پوچ گرایی قرار گرفت ، دیدگاهی احساس می کرد خیام پدر شکاکیت منفی نیست و موضوع برای اثبات خود، نیاز به بررسی هایی ژرف و پیچیده دارد. در همین راستا، دیدگاه های استاد جعفری در کتاب «تحلیل شخصیت خیام» صورت گرفت و نگاهی متفاوت و عقلانی تر از ماجرای تاریخی خیام و خیام های سه گانه تاریخ به دست داد. از دیدگاه ایشان، عمربن ابراهیم خیامی ، شاعری متأله، ریاضی دان و فیلسوف است که اشعارش باید با واقع بینی مورد نقد و تحلیل قرار بگیرد.

اندیشه های مولوی

تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی (15 جلد)
این مجموعه پانزده مجلدی ، دایرﺓ المعارفی است که به سیر و پژوهش در افکار و آرای عارف و شاعر توانمند مولانا جلال الدین بلخی پرداخته، انگاره های عارفانه و شورگسترانه آن بزرگ مرد تمدن ادب را با واقعیت های جهان امروز تطبیق می کند. این تفسیر چون تنها به عرفان مولوی منحصر نیست ، بنابراین اثری عمومی است که بسیاری از مباحث آکادمیک در آن دارای نقشی برجسته است . تأمل در دیدگاه های جدید روان شناختی غربی و هم چنین سیر اندیشه اجتماعی غرب ، با نظر به منابع برجسته و گسترده ای چون ویکتور هوگو، داستایوفسکی ، تولستوی ، بالزاک ، ماکس پلانک ، اینشتین و ... به خوبی تجزیه و تحلیل شده است . از بارزترین ویژگی این تفسیر، آشتی میان معارف اسلامی و انسانی ، و نیز تأمل در مقوله های اساسی فلسفی مشترک میان شرق و غرب می باشد که استاد جعفری از آن تعبیر به « فرهنگ مشترک بشری» می نماید.

تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی (15 جلد) / An Interpretation, Review and Analysis of Rumi's Mathnavi

مولوی و جهان بینی ها 
کتابی علمی و ایدئولوژیک که دانش ها و بینش های مولانا جلال الدین محمد بلخی را در چند و چون ارتباط های عمیق و تئوریک خود با مکتب ها و نحله هایی چون بودائیسم ، اشراق افلاطونی ، سیستم کانت ، مکتب دکارت ، فلسفه رئالیسم ، مونادولوژی ، دیالکتیک هگل و اگزیستانسیالیسم مورد بررسی قرار داده است .

مولوی و جهان بینی ها / Rumi and Ideologies

علل و عوامل جذابیت سخنان مولوی 
این که چرا سخنان جلال الدین محمد بلخی - مشهور به مولانا - دارای جذابیت است، با استناد به 25 عامل شایان توجه ، مثل : اشراف بر هستی ، آشتی ماده و معنی ، زبان تمثیل ، نوبینی و نوگرایی ، عشق به بیان حقایق و ... در این کتاب تبیین شده است . امتیازات هشت گانه مثنوی از دیدگاه حکیم ملاهادی سبزواری ، آخرین بحث این کتاب می باشد.

Image

فکرواره مثنوی
این کتاب، در اصل، استخراج مطالب و مباحث کلی و جزئی مجموعه « تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی» در محورهای: اسلام، انسان، اخلاق، عرفان، فلسفه، تاریخ، تمدن و مباحث عام فکری می باشد.
هم چنین، شامل رئوس مباحث و مندرجات تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی با یک طبقه بندی و تبویب علمی پژوهشی است که با طرحی نو و اسلوبی متفاوت، جویندگان اندیشه های استاد محمدتقی جعفری را با آن آشنا می سازد.

Image
انسان شناسی و جهان شناسی

ارتباط انسان - جهان
کتاب مزبور با نگرش فلسفی فیزیکی ، اولین اثر محمدتقی جعفری به شمار می رودکه با قلمی تحقیقی و فنی در سن 28 الی 30 سالگی ایشان نگارش یافته و به چاپ رسیده است . نام اصلی این کتاب ، « تغییر جرم فیزیکی در ادراک فلسفی بشر، از قدیمی ترین ازمنه تاریخ تا قرن بیستم » ، نشانگر نگرش جدیدی است که در تقریب فیزیک و فلسفه آغاز شده و به کمک تحقیقاتی که در سه مجلد درباره ارتباط های ناگفته انسان و جهان صورت گرفته است ، می تواند راه نوینی در معارف بشری محسوب شود.

ارتباط انسان - جهان / The Relationship between Man and the Universe

ایده آل زندگی و زندگی ایده آل
این کتاب ، عنوان پژوهشی در زمینه بازشناسی ابعاد و آفاق سازندگی های مربوط به زندگی و زندگی های انسان ساز است . این تحقیق که نخستین بار در بهمن ماه سال 1347 خورشیدی در جمع دانشجویان دانشگاه تبریز به صورت سخنرانی ایراد شد، از پژوهش هایی بود که درباره پدیده زندگی ، چیستی و چگونگی آن صورت گرفت. نخستین فرض برای خواننده این کتاب ، عبارت است از: اصالت حیات ، ارزش و قداست زندگی و لزوم برافراشتن پرچم سازندگی .

ایده آل زندگی و زندگی ایده آل / Ideals of Life and the Ideal Life

فلسفه و هدف زندگی 

عدم روشن بودن معنا و مبنای زندگی در جوامع امروز، سبب شده است که استاد جعفری در کتاب فلسفه و هدف زندگی به تعریف واقعی زندگی پرداخته، انواع و اقسام آن را از منظرهای گوناگون مورد بررسی قرار دهد. اثبات اصل ارزش حیات و منشأهای درونی و برونی آن ، از مسائل جالب این کتاب به شمار می رود.

فلسفه و هدف زندگی / The Philosophy and Aim of Life

آفرینش و انسان 
بخشی از فصول این کتاب عبارتند از: آفرینش از دیدگاه ادیان (حاوی شرحی از تاریخ خلقت از نظر علم و فلسفه و دین )، جانداران بر روی زمین (توضیح ظهور و بروز اولین انسان در هستی )، هدفداری در آفرینش (با لحاظ اهداف و خطوط اسلامی موضوع )، انسان و عامل محرک تاریخ از دیدگاه مکاتب مختلف ، طرح اسلام و روابط اجتماعی ، که ارتباطات چهارگانه جعفری نخستین بار در آن مطرح شده است . این کتاب، در حقیقت، گزارشی است از دیدگاه های علمی موجود در زمینه ماهیت و تاریخ انسان از دیدگاه علم و دین .

آفرینش و انسان / Man and Creation

شناخت انسان در تصعید حیات تکاملی 
کتاب مذکور، یکی از تک نگاری های بسیار عمیق و حاوی نکته سنجی های استاد جعفری در زمینه انسان شناسی است . بررسی موضوع انسان در دو قلمرو «هست» و «باید»، عمده ترین گفتگوی این کتاب را شامل می شود. توضیح و بررسی مکاتب انسان شناسی قدیم و جدید، سبب شده است که گفتمان های کتاب در موارد متعددی ، هیأت مباحث روان شناسی را به خود بگیرد، ولی تردیدی نیست که انصراف شناخت انسان در تصعید حیات تکاملی انسان و پویاسازی حیات وی ، در مسیری است که جاده تکامل نامیده می شود.

شناخت انسان در تصعید حیات تکاملی / Man in Elevating, Evolution Life

انسان در افق قرآن 
کتابی است در زمینه انسان شناسی با آمیزه ای از دین و اعتقاد که بیشتر به ترسیم و تصویرگری اخلاقی انسان پرداخته است : حقیقت انسان در قرآن ، خود طبیعی و حیات ابدی ، خود طبیعی و خود انسانی ، قیافه ایمانی انسان در قرآن ... بخش دوم این کتاب دارای نظامی (سیستمی ) اجتماعی است ، و روشن است که علت آن ، جز این نمی تواند باشد که محمدتقی جعفری اجتماع را ترکیبی از انسان ها می داند.

انسان در افق قرآن / Man Seen in the Koran

حرکت و تحول از دیدگاه قرآن (به انضمام انسان در افق قرآن)
در حرکت و تحول از دیدگاه قرآن، موضوع حرکت ابتدا از دیدگاه علم و فلسفه و سپس نگاه جدیدی از طریق قرآن صورت گرفته است. و بخش انسان در افق قرآن، رساله ای است در زمینه انسان شناسی با آمیزه ای از دین و اعتقاد که بیشتر به تصویرگری اخلاقی و روانشناختی انسان پرداخته است : حقیقت انسان در قرآن ، خود طبیعی و حیات ابدی ، خود طبیعی و خود انسانی، قیافه ایمانی انسان در قرآن ... بخش دوم این کتاب دارای نظامی (سیستمی) اجتماعی است ، و روشن است که علت آن ، جز این نمیتواند باشد که استاد جعفری اجتماع را ترکیبی از انسان ها میداند.

حرکت و تحول از دیدگاه قرآن / Motion and change as seen in the koran

حیات معقول 
کتاب حاضر، کوششی است در بیان حیات معقول که به صورت سخنرانی ایراد شده، در تکمیل مقاله دیگری تحت عنوان « هدف حیات» می باشد. 
زندگی طبیعی محض و حیات معقول ، آغازین بحث این کتاب بوده، به نظر می رسد همان بحثی است که در جلد هشتم ترجمه و تفسیر نهج البلاغه نیز آمده است .

Image
 
بررسی و نقد

بررسی و نقد نظریات دیوید هیوم در چهار موضوع فلسفی
این کتاب ، حاوی نظریات استاد جعفری درباره چهار مسأله فلسفی می باشد که دیوید هیوم پیرامون آن ها اظهار نظر کرده است . این چهار مسأله عبارتند از: من یا شخصیت ، هست ها و بایست ها، قانون علیت ، اندیشه ها و مفاهیم مجرد.

بررسی و نقد نظریات دیوید هیوم در چهار موضوع فلسفی / A Study and Critique of David Hume's Thoughts on Four Philosophical Issues

توضیح و بررسی مصاحبه برتراند راسل - وایِت
اثری است فلسفی اجتماعی که به انگیزه داوری میان « برتراند راسل» و « وودرو وایِت» سامان یافته و دیدگاه های راسل را در مباحثی چون : الاهیات ، متافیزیک ، اخلاق و فلسفه مورد نقد و تحلیل برهانی قرار داده است . یکی از مباحث این کتاب ، تشریح مقوله «شک» و «شکاکیت» می باشد.

توضیح و بررسی مصاحبه برتراند راسل - وایِت / A Study and Critique of the Russell-Wyatt Dialog

بررسی و نقد برگزیده افکار برتراند راسل 
برتراند راسل به جهت اشتهار در عالم فلسفه و ریاضی ، نفوذ فکری گسترده ای در مجامع علمی و دانشگاهی جهان داشت . این موضوع سبب گرایش جمع کثیری از دانشجویان و دانش پژوهان ایرانی با افکار و آراء وی در مقولاتی هم چون : دین ، اخلاق ، اجتماع و تاریخ شده بود. پراکندگی دیدگاه های راسل در این موضوعات ، نقد و بررسی بنیادینی را می طلبید که در سال 1342 خورشیدی برای نخستین بار توسط محمدتقی جعفری این کار صورت پذیرفت و افکار و دیدگاه های وی تنها در پانزده بخش از مسائل ، در مقابل بررسی و نقد نهاده شد تا پاره ای از مطلق نگری ها زدوده شود.

بررسی و نقد برگزیده افکار برتراند راسل / A Study and Critique of Selected Thoughts of Bertrand Russell

بررسی و نقد کتاب «سرگذشت اندیشه ها» 
کتاب مذکور، یکی از مهم ترین آثار آلفرد نورث وایتهد (1947 - 1861م دانشمند و فیلسوف انگلیسی و استادِ برتراند راسل ) در فلسفه مغرب زمین محسوب می شود. مترجم در حین ترجمه احساس می کند که نکاتی از دیدگاه های وایتهد نیاز به تحلیل با قید نقد و توضیح دارد. استاد نیز با تعلیقاتی سودمند، نظریات وایتهد را در زمینه تاریخ ، اندیشه ، سرگذشت نحله های فکری و زیربنای فکری ملل فلسفی اندیش مورد بررسی قرار می دهد.

بررسی و نقد کتاب «سرگذشت اندیشه ها» / A Study and Critique of The Adventures of Ideas
حقوق سیاسی

حقوق جهانی بشر از دیدگاه اسلام و غرب
این کتاب که به زبان انگلیسی نیز ترجمه شده ، تطبیقی به حقوق بشر از دیدگاه آموزه های اجتماعی و حقوقی غرب و نظام حقوقی سیاسی اسلام است . استاد جعفری علاوه بر معرفی درست ریشه ها و مبتنی حقوق بشر، نکات دیگری مطرح می کند که در مفاد حقوق بشر مورد غفلت قرار گرفته، سبب نابسامانی های سیاسی و اجتماعی بشر در قرن بیستم شده است . در عین حال ، مؤلف کتاب حاضر، 80 درصد این نظامنامه را موافق اصول و قوانین اثبات شده می داند. ی داند.

حقوق جهانی بشر از دیدگاه اسلام و غرب / Human Rights from Islamic and Western Viewpoints

حکمت اصول سیاسی اسلام 
این کتاب، ترجمه و تفسیر فرمان حضرت علی(ع) به مالک اشتر می باشد، که در حدود 600 صفحه به رشته تحریر درآمده و اصول سیاسی اسلام را با نگاه و دیدگاهی جامع ، مورد معرفی قرار داده است . بازکاوی سیاست از دیدگاه اسلام و تحریر رئوس کشورداری عقلانی از منظر اسلام ، با نظر به مدیریت انسانی ، عمده ترین مباحث این کتاب را تشکیل می دهد. شمارش ویژگی های زمامدار اسلام و مقایسه پیش زمینه های تمدن اسلام برای زمامداری با دیگر تمدن ها، در حقیقت، نشان دهنده یک مطالعه تطبیقی جامع در سیاست شناسی ملل مختلف است .

حکمت اصول سیاسی اسلام / Islam's Political Philosophy
 
کلام و کلام جدید

الامر بین الامرین
این کتاب ، اولین نگارش استاد جعفری به زبان عربی است که زمان نگارش آن ، به دوران تحصیل ایشان در نجف اشرف بازمی گردد. در اصل ، این کتاب تقریر درس های آیت الله سید ابوالقاسم خویی در زمینه «جبر و اختیار» می باشد که با طرح آراء مخالف و موافق ، بعدی کلامی به خود گرفته است .

الامر بین الامری / Al-amr Bain-ol-amrain

جبر و اختیار
این کتاب شامل سه فصل کلی مرتبط و در عین حال مستقل ، تحت عناوین: «ملاحظه جبر و آزادی از جنبه طبیعی» ، « ملاحظه جبر و اختیار از جنبه ماورای طبیعی» و« ملحقات جبر و اختیار» می باشد. از دیگر مطالب مطروحه در اثر حاضر: ویژگی های اراده ، میل و اراده ، فرق اراده و تصمیم ، قضا و قدر و... است .

جبر و اختیار / Fatalism and Free Will

فلسفه دین
با آغاز دهه 1370 خورشیدی که دین کاوی و گرایش های متنوّع و نوعاً با دیدگاه های غربی آغاز شد، محمدتقی جعفری به انگیزه روشنگری و پاسخ به شبهات نوظهور، مباحث فلسفه دین را آغاز نمود و ریشه های تاریخی ، روانی و فلسفی دین را از منظرهای جدیدِ جامعه شناختی و معرفت شناختی مورد بررسی قرار داد. چیزی که در این کتاب به چشم می خورَد، دین شناسی از دو منظر با گرایش حقوقی می باشد، زیرا وی با استناد بر بناء عقلاء، بیش از یکصد اصل حقوقی عقلی را بازشماری می کند که تنها منبع و سخنگوی آن ، دین و اعتقاد دینی است . سکولاریزم و پلورالیزم، از دیگر مباحثی است که در این اثر مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

فلسفه دین / The Philosophy of Religion
 
 معارف مکتبی

ایش امام حسین(ع) در صحرای عرفات
این کتاب، یکی از متون اسلامی در زمینه دعا و چند و چون نیایشی خالصانه به بارگاه الهی است. قلم روان و نثر زیبا، سبب شده که محمدتقی جعفری بیانات مبارک امام حسین(ع) را در صحرای عرفات با روشی نوین و کارساز شرح نموده، به بازکاوی و تبیین ابعاد آن بپردازد.

نیایش امام حسین(ع) در صحرای عرفات / Imam Hossein's Prayers at the Arafat Desert

امام حسین(ع) شهید فرهنگ پیشرو انسانیت
به عقیده کارشناسان و صاحب نظران واقعه عاشورا، این کتاب را می توان در ردیف یکی از بهترین کتبی به شمار آورد که درباره حادثه کربلا و شخصیت امام حسین(ع) منتشر شده است . کالبد شکافی تاریخ نگاری امام حسین و تمرکز در سیر انسانی حرکت عظیم اباعبدالله از نگاه جامعه شناسی ، تکلیف گرایی ، حقوق بشر، زیبایی شناسی ، تعهدگرایی و ... گفتمان های جدیدی را سبب شده که به قلم استاد جعفری آغاز و پس از رحلت ، در ادامه با تدوین سخنرانی های ایشان (کتاب دوم ) تکمیل شده است .

امام حسین(ع)  شهید فرهنگ  پیشروِ انسانیت / Imam Hossein, the Martyr of Human Pioneer Culture

امید و انتظار (حکومت الهی مهدی (عج) در روی زمین)
این اثر، مجموعه ای کوتاه و گزیده از نوشته های استاد محمدتقی جعفری است که به بحث و بررسی آفاق وجودی امام زمان (عج) می پردازد. نگاه ایشان به وجود شامخ و عزیز آن حضرت، نگاهی فکرآمیز است که از باورهای اسلامی نشأت می گیرد و تا لایه های پایانی فکر امتداد پیدا می کند،. جایی که غبارهای پندارها فرو می نشیند و شعاع های نورزاد امید نمایان می شود.
... در این سراپرده، چشم دوختن فضیلتی است که در متون دینی آن را «انتظار» خوانده اند. و از اینجاست که با جرأت میتوان ادعا کرد که این حقیقت زندۀ همیشه بارور، با فکر آبیاری میشود و به بالندگی بی نظیر خود دست 

می یابد،. جایی که می توان ادعا کرد: او با توست، چرا تو با او نیستی؟

امید و انتظار
نهج البلاغه

ترجمه و تفسیر نهج البلاغه (27 جلد) 
مجموعه ای در 27 مجلد که بسیاری از اساسی ترین مسائل انسانی و اسلامی با نگاهی نو و پویا در آن بررسی شده است . شمول و گسترش این کتاب از فلسفه تا سیاست ، از عرفان تا ادیان ، از اخلاق پژوهی تا جامعه شناسی و روان شناسی ، ادبیات و شعر و متدولوژی ، دایرﺓ المعارف هوشمندانه ای را در پیش دید اهل نظر و مطالعه قرار داده که می توانند پاسخ بسیاری از سوالات خود را در آن بیابند و با واقعیت های انسان شناختی و هستی شناختی جدیدی آشنایی حاصل کنند.

ترجمه و تفسیر نهج البلاغه (27 جلد) / A Translation and Interpretation of the Nahj-ol-balaqeh

ترجمه کامل نهج البلاغه
این کتاب یکی از آثار محمدتقی جعفری است که تکمیل نگارش آن در روزهای پایان عمر ایشان به رشته تحریر درآمده است . به اذعان صاحب نظران ، از آن جا که وی در ادبیات عرب و مقوله تفسیر نهج البلاغه دارای سبکی قوی بود، این ترجمه تواند که یکی از بهترین ترجمه های نهج البلاغه به شمار آید.

ترجمه کامل نهج البلاغه  / A Complete Translation of the Nahj-ol-balaqeh
پرسش و پاسخ

تکاپوی اندیشه ها (2 مجلد)
این کتاب ، مجموعه مصاحبه های شخصیت های خارجی مسلمان و غیر مسلمان با محمدتقی جعفری در موضوعاتی نظیر: دین ، تمدن ، اخلاق ، عرفان ، فلسفه ، کلام ، تاریخ ، ادبیات ، هنر و ... است. ایشان به جهت مطالعات شان در علوم اسلامی و انسانی، از سال 1340 خورشیدی مورد توجه اندیشمندانی قرار گرفته بود که از غرب به شرق و از شرق به غرب در حال تردد بودند. آن چه در تکاپوی اندیشه ها دیده می شود، استواری نظریات استاد جعفری است که سبب جولان و تفکر دیدگاه های گوناگون می شود.

تکاپوی اندیشه ها (2 مجلد)  / The Exploration of Thoughts (2 volumes)

در محضر حکیم 
این کتاب با حجمی مناسب ، شامل پرسش هایی است درباره خدا، زندگی ، انسان ، هستی و... که در حضور خیل انبوه دانش پژوهان انجام پذیرفته و با پاسخ هایی سازنده ، علل و عوامل پیشرفت ها و عقب ماندگی ها را نمایان ساخته است . تطبیق دو جامعه شرق و غرب و تأمل در چگونگی آن دو، از دیگر مباحث این کتاب به شمار می رود.

در محضر حکیم / In Presence of Wisdom

تکاپوی اندیشه ها
این کتاب در قطع وزیری با 588 صفحه، مجموعه ای از مصاحبه ها و گفتگوهای شخصیت های خارجی، اعم از مسلمان و غیر مسلمان با علامه جعفری در موضوعاتی نظیر: دین، تمدن، اخلاق، عرفان، فلسفه، کلام، تاریخ، ادبیات، هنر و ... می باشد که از سال 1342 تا سال 1377 خورشیدی صورت گرفته است. آن چه در این اثر دیده میشود، استواری نظریات علامه جعفری است که موجب جولان و تفکر دیدگاه های گوناگون شده است.

Image +   محسن.ش ; ٩:۳٤ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۳ آذر ۱۳٩٠

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir